رای مخالف شورای شهر تهران برای ساخت هتل های كوهستان و تاو

رای مخالف شورای شهر تهران برای ساخت هتل های كوهستان و تاو اعضای شورای شهر تهران بعد از دو جلسه بررسی به لایحه شهردار تهران درباب «اعطای مجوز به شهرداری تهران جهت انعقاد قرارداد پروژه‎های ˮهتل کوهستانˮ و ˮهتل تاوˮ به روش مشارکت واقع در شهرداری منطقه2» رای موافق ندادند.


به گزارش کاروخدمت به نقل از ایسنا، در دویست و نود و پنجمین جلسه علنی شورا، ادامه لایحه شهردار تهران درباب اعطای مجوز به شهرداری تهران جهت انعقاد قرارداد پروژه‎های "هتل کوهستان" و "هتل تاو" به روش مشارکت واقع در شهرداری منطقه۲ مورد بررسی قرار گرفت.
محمد سالاری در ارائه گزارش کمیسیون شهرسازی اظهار داشت: زمین "هتل تاو" شامل پهنه مناطق حفاظت شده است و برای همین با آن موافقت نشد، اما محل هتل کوهستان در پهنه خدمات قرار دارد، پس با آن موافقت گردید. مساحت این زمین ۱۸۵۰۰ متر در میدان کتاب در خیابان کوهستان است و سرمایه گذاری آن مشارکت مدنی شمرده می شود.
وی اشاره کرد: هم اکنون ضابطه بلندمرتبه سازی لغو شده است و اساسا تصمیم ما فقط مجوز دادن به شهرداری است نه تایید تعداد طبقات که در اختیارات قانونی شورا قرار ندارد. تعداد طبقات و قیمت باید در قالب قانون باشد.
در ادامه زهرا صدراعظم نوری اظهار داشت: اراضی دره شمسه مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری را دارد و شرایط آن خاص است. همین طور مناطق شمالی خیابان کوهستان شامل فضای سبز است و این هتل هم مقرر است در شمال خیابان کوهستان ساخته شود. آیا این مساله با مصوبات شورای عالی شهرسازی همخوانی دارد؟ به ویژه که حجم بارگذاری در شمال این خیابان زیاد است.
سپس ناهید خداکرمی در پرسشی اظهار داشت: در این مشارکت، ریسک بازدهی پروژه برای شهر را هم باید سنجید. آیا ۱۷ هزار متر زمین شهرداری در آن منطقه مورد مطالعه برای بازدهی بهتر قرار گرفته است؟
علی اعطا در مخالفت با این لایحه اظهار داشت: هتل سازی مورد نیاز شهر تهران است و نسبت به استانداردهای یک کلانشهر کمبود جدی داریم. اما در این لایحه چند مشکل مقرراتی وجود دارد. همچون این که این لایحه در امتداد بند۱۴ ماده ۸۰ قانون شوراهاست و شهرداری باید همه عناصر و ارکان قرارداد را در شورا به تصویب برساند. این درحالیست که متن شهرداری فقط شامل کلیات است و پس با قانون شوراها مغایرت دارد. همین طور مغایرت با سند جامع سرمایه گذاری است که شهرداری باید گزارش جامعی را ارائه کند و مطالعات اقتصادی و فنی و زیست محیطی صورت بگیرد اما فقط کلیات اقتصادی مطرح گردیده است.
به گفته ی ایشان، طبق ماده ۱۰ این بند، اهلیت سرمایه گذار باید صحت سنجی شود؟ صورت گرفتن مستنداتش کجاست؟ از طرف دیگر مغایرت با ضوابط شهرسازی دارد برای اینکه شهرداری برای ۳۷ طبقه از کمیسیون ماده پنج مجوز می گیرد. درحالی که اصلا کمیسیون ماده پنج چنین حقی ندارد.
سید حسن رسولی نیز اظهار داشت: یکی از با اهمیت ترین کاستی های شهر تهران فقدان ظرفیت های منفی گردشگری به ویژه کمبود شدید مراکز اقامتی در مقیاس استانداردهای جهانی است. در برنامه ای که برای دوره پنجم ارائه کردیم از کوشش برای تبدیل تهران به یک کلانشهر جهانی سخن گفتیم.
رسولی اضافه کرد: حسب بند یک ماده ۱۴ همین سند شهرداری به سبب بالا بودن هزینه از سقف معاملاتی از شورا اجازه خواسته است. شهردار درخواست دیگری نکرده است. شهرداری می خواهد مذاکرات را شروع کند و طبیعتاً به مجوز شورا نیاز دارد.
مسجد جامعی نیز اظهار داشت: چرا در آخر دوره این درخواست های مجوز ارائه می شوند؟ شهر خیلی چیزها سوای از هتل ندارد. برای نمونه چرا بیمارستان فیروزآبادی تکمیل نمی شود؟ اساسا مشکل گردشگری ما هتل نیست.
سپس شکرالله بنار رئیس سازمان سرمایه گذاری شهرداری در پاسخ به اعضا اظهار داشت: کار سرمایه گذاری کار سختی است و با تغییر مقررات کسی حاضر به سرمایه گذاری مشارکتی ندارد. مالک زمین پیشنهاد سرمایه گذاری مشارکتی داده است.
بنار در پاسخ به اظهارات احمد مسجد جامعی اظهار داشت: پروسه بروکراسی نفس گیر است پارینه لایحه حاضر شد و امروز در شورا ارائه شده است.
وی در پاسخ زهرا صدر اعظم نوری نیز اظهار داشت: همه مطالعات صورت گرفته و همه چیز تابع قوانین است.
محمد جواد حق شناس نیز به عنوان موافق لایحه اظهار داشت: مسائلی که دوستان درمورد بیمارستان فیروزآبادی و موزه کودکان فرمودند اساسا اهمیت دارد اما جایی در این مساله ندارد. بعد از انقلاب، رشدی در هتل سازی نداشته ایم. ممکنست ساختن یک هتل بیش از ده سال طول بکشد که از عمر دو دوره شورا بیشتر است این که در آخر دوره لایحه ارائه شده است، اهمیتی ندارد.
به گزارش کاروخدمت به نقل از ایسنا، در نهایت گزارش کمیسیون به رای گذاشته شد و با ۱۰ موافق به تصویب نرسید.1400/02/28
14:14:13
5.0 / 5
252
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید