در سال ۹۹؛

نرخ بیكاری بدلیل كاهش ۳ درصدی نرخ مشاركت اجتماعی به ۹ و شش دهم درصد رسید

نرخ بیكاری بدلیل كاهش ۳ درصدی نرخ مشاركت اجتماعی به ۹ و شش دهم درصد رسید کاروخدمت: طبق اعلام مرکز آمار ایران نرخ بیکاری در سال قبل بدلیل کاهش 2.8 درصدی نرخ مشارکت اقتصادی، 9.6 درصد بوده است. همین طور در این سال بیش از یک میلیون نفر از جمعیت شاغلین کشور کاسته شده است.به گزارش کاروخدمت به نقل از مهر، نتایج طرح آمارگیری نیروی کار در سال ۱۳۹۹ از طرف مرکز آمار ایران منتشر گردید.
بررسی نرخ بیکاری افراد ۱۵ ساله و بیش تر نشان میدهد که ۹، ۶ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده اند. بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری حاکی از آنست که این شاخص، نسبت به سال قبل (۱۳۹۸)، ۱.۱ درصد کاهش یافته است.
در سال ۱۳۹۹، به میزان ۴۱، ۳ درصد جمعیت ۱۵ ساله و بیش تر از نظر اقتصادی فعال بوده اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته اند. بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آنست که این نرخ نسبت به سال قبل (۱۳۹۸) ۲.۸ درصد کاهش یافته است.
یک میلیون نفر از تعداد شاغلین کم شد
جمعیت شاغلین ۱۵ ساله و بیشتر در سال ۱۳۹۹، برابر با ۲۳ میلیون و ۲۶۳ هزار نفر بوده که نسبت به سال قبل بیش از یک میلیون نفر کاهش یافته است. بررسی اشتغال در بخش های عمده اقتصادی نشان میدهد که در سال ۱۳۹۹، بخش خدمات با ۴۹، ۳ درصد بیش ترین سهم اشتغال را به خود مختص کرده است. در مراتب بعدی بخش های صنعت با ۳۳، ۳ درصد و کشاورزی با ۱۷.۴ درصد قرار دارند.
نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله حاکی از آنست که ۲۳، ۷ درصد از فعالان این گروه سنی در سال ۱۳۹۹ بیکار بوده اند. بررسی تغییرات سالانه نرخ بیکاری این افراد نشان می دهد، این نرخ نسبت به سال قبل (۱۳۹۸) ۲.۳ درصد کاهش یافته است.
بررسی نرخ بیکاری گروه سنی ۱۸ تا ۳۵ ساله در سال ۱۳۹۹ نشان میدهد که ۱۶، ۷ درصد از جمعیت فعال این گروه سنی بیکار بوده اند. این در حالیست که تغییرات نرخ بیکاری این افراد نشان میدهد این نرخ نسبت به سال ۱۳۹۸، به میزان ۱.۲ درصد کاهش یافته است.
بررسی سهم جمعیت ۱۵ ساله و بیش تر دارای اشتغال ناقص در سال۱۳۹۹ نشان میدهد که ۹، ۵ درصد جمعیت شاغل، به دلیلهای اقتصادی (فصل غیرکاری، رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت بیش تر و…) کم تر از ۴۴ ساعت در هفته کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی بوده اند. این در حالیست که ۳۴.۴ درصد از شاغلین ۱۵ ساله و بیش تر، ۴۹ ساعت و بیش تر در هفته کار کرده اند.


منبع:

1400/03/02
22:06:45
5.0 / 5
274
تگهای خبر: آمار , اشتغال , اقتصاد , بیكاری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید