۳۷درصد حوادث ناشی از کار در صنعت ساختمان

۳۷درصد حوادث ناشی از کار در صنعت ساختمان به گزارش کاروخدمت، معاون کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: برمبنای تحلیل آماری در 5 سال گذشته، 37 درصد حوادت ناشی از کار در صنعت ساختمانی بوده و 50 درصد فوت شدگان ناشی از کار در ساختمان سازی رخ داده است.به گزارش کاروخدمت به نقل از مهر، امروز یکشنبه پنجم شهریور ۱۴۰۲ نشست معاون کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اجرا شد. در این جلسه علی حسین رعیتی فرد، معاون وزیر کار به برنامه ها و اقدامات این معاونت در یک سال قبل اشاره نمود و اظهار داشت: ۸۴۰ بازرس کار در کشور وجود دارد که موضوع ایمنی و شرایط کارگران را رصد می کنند.
وی با اعلان اینکه این بازرسان به عنوان ضابطان کار موضوع مسائل کارگران را پیگیری می کنند، اضافه کرد: ۹۰۰ هیأت رسیدگی به دعاوی کارگر و کارفرما در کشور فعالیت دارند که از این آمار ۶۰۰ هیأت مربوط به هیأت تشخیص و ۳۰۰ هیأت حل اختلاف درحال رسیدگی به مسائل کار هستند.
وی افزود: سالانه ۳۲۰ هزار پرونده در هیأت رسیدگی مورد بررسی قرار می گیرد و حدود ۸۰ هزار پروند در هیأت حل اختلاف رسیدگی می شود.
رعیتی فرد با اشاره به ماده ۴۹ قانون کار اظهار داشت: تمام واحدهای تولیدی باید طرح توانمندی و طبقه بندی مشاغل را پیاده کنند. هم اکنون ۵ هزار و ۹۰۰ واحد این طرح را اجرائی نکرده اند که پیگیر موضوع هستیم.
وی افزود: امسال حدود ۱۰۰۰ واحد تولیدی مبنا طرح قرار گرفته که اهتمام داریم طرح توانمندی و طبقه بندی مشاغل به عاقبت برسد.

معاون کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه سخنان خود درباره ی بحث ایمنی و رعایت بهداشت کار اظهار داشت: بخشنامه های در رابطه با ایمنی زیادی داریم تا ارتقا سلامت کارگران به حداقل برسد.
رعیتی فرد اظهار داشت: برمبنای تحلیل آماری در ۵ سال گذشته، ۳۷ درصد حوادث ناشی از کار در صنعت ساختمانی بوده و ۵۰ درصد فوت شدگان ناشی از کار در ساختمان سازی رخ داده است.
معاون کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به دو اقدام در حوزه طبقه بندی مشاغل عنوان کرد: برگزاری آزمون یکی از این اقدامات بود که قبل تر این امر انحصاری بود.
رعیتی فرد اظهار داشت: دراین زمینه انتخاب مشاوران در طرح طبقه بندی مشاغل را منوط به آزمون سراسری کردیم که ۱۶۰ نفر پذیرفته شدند و از مهر دوره های کارآموزی به پایان می رسد. این امر به ما کمک می نماید تا انحصار شکسته شود.
وی افزود: در سالهای قبل طرح طبقه بندی به استانها تفویض اختیار شد و همه استانها موظف شدند تا طرح طبقه بندی را توسط کارشناسان انجام دهند.
معاون کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به جلسات شورای عالی حفاظت کار، اظهار داشت: اقدامات مؤثری را پیگیری می نماییم تا ارتقای ایمنی را در کارگاه ها داشته باشیم. در دولت سیزدهم به مقاوم نامه ایمنی و بهداشت کار در سازمان جهانی پیوستیم. همین طور در مرکز حفاظت بهداشت و ایمنی کار، بحث آموزش ایمنی کارفرمایان و کارگران و بررسی تجهیزات و محیط کار را برای سخت و زیان آور نیز به انجام می رسد.
وی اظهار داشت: در عرصه ایمنی کار معاونت کار ۵ تا ۶ بسته تهیه کرده است. حوادث ناشی از کار باید به جداقل برسد و هنگامی که نیروی کار برای فعالیت در کارگاه و کارخانه عازم محل کار خود می شود خانواده باید کمترین نگرانی را داشته باشند. امسال حوادث ناشی از کار ۱۱ درصد کاهش داشت.
بیمه بیکاری
رعیتی فرد درباره ی وضعیت بیمه بیکاری هم عنوان کرد: سال ۱۴۰۰، ۲۷۰ هزار نفر مشمول بیمه بیکاری بودند که در تیر امسال به ۱۷۶ هزار نفر رسید، تلاش ها منتج شده که برگشت به کار و کاهش اخراج نیروی کار داشته باشیم؛ علاوه بر این که ۸۰۰ هزار نفر در وضعیت کرونا مشمول بیمه بیکاری بودند.
به گفته معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در دولت سیزدهم قانون بیمه بیکاری نیاز به اصلاحات داشت که بر روی چندین موضوع تمرکز کردیم و مشارکت سه جانبه گرایی را در مقرری بیمه پیشنهاد کرده ایم، همین طور اصلاح قانون کار را پیگیری می نماییم.
وی با اشاره به این که در دولت سیزدهم حدود ۸۴ درصد افزایش دستمزد کارگران رقم خورد، اظهار داشت: این رقم برای سال ۱۴۰۱، ۵۷ درصد و برای امسال ۲۷ درصد بود.


منبع:

1402/06/09
13:09:31
5.0 / 5
254
تگهای خبر: آزمون , آمار , بیكاری , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید